Aikido Podstawowe informacje historyczne i organizacyjne

Aikido należy do grupy pięciu tradycyjnych sportów walki (judo, kendo, kyudo, karatedo, aikido) uprawianych w Japonii na masową skalę. Jest to współczesny system ćwiczeń, oparty na starych szkołach walki wręcz, miecza i włóczni, opracowany przez mistrza Morihei UESHIBA (1883-1969). W 1942 roku system Ueshiby otrzymał nazwą aikido. Dopiero po wojnie aikido przybiera formę ruchu masowego oraz uzyskuje swoje ramy organizacyjne w postaci zarejestrowanej w Japonii fundacji o nazwie AIKIKAI. "Fundacja Aikikai" istnieje do chwili obecnej, ma swoją siedzibę w Tokio i na jej czele stoi wnuk twórcy aikido Moriteru UESHIBA.

W 1961 roku Fundacja Aikikai otrzymuje "Certyfikat" rządu Japonii (Min.Edukacji) stwierdzający, że Fundacja Aikikai jest jedyną i wyłączną organizacją w Japonii uprawnioną do nauczania aikido oraz reprezentowania aikido wobec administracji rządowej. Oznacza to m.in. prawo do nauczania w szkołach i uczelniach publicznych, otrzymywania dotacji rządowych przeznaczonych na rozwój sportu i rekreacji, nadawania stopni i tytułów honorowych w ramach aikido. Istnieją oczywiście również prywatne kluby prowadzone przez niezależnych mistrzów lub stowarzyszenia o małym zasięgu. Nie mają one jednak takich uprawnień jak Fundacja Aikikai.

Najpoważniejszym zadaniem z urzędowego punktu widzenia jest wystawianie przez Fundację certyfikatów potwierdzających stopnie mistrzowskie DAN, tak w Japonii jak też na całym świecie. Każdy certyfikat jest rejestrowany w Fundacji i osobiście podpisywany przez Przewodniczącego Fundacji Aikikai. Ranga tego dokumentu jest na tyle duża, że nawet niezależni mistrzowie oraz niektóre stowarzyszenia chociaż formalnie działają poza strukturą Aikikai, poddają się procedurze egzaminacyjnej Fundacji Aikikai.

W 1975 roku z inicjatywy Fundacji Aikikai i narodowych organizacji aikido na świecie powstaje Międzynarodowa Federacja Aikido (IAF - International Aikido Federation). Jednym z zadań IAF jako członka GAISF (The General Association of International Sports Federations) jest prezentacja aikido jako dyscypliny pokazowej podczas "World Games" (igrzysk sportów nie-olimpijskich organizowanych pod patronatem MKOL). W skład IAF wchodzą organizacje z 43 krajów, Polskę w IAF reprezentuje Polska Federacja Aikido, która zarazem jako jedyna polska organizacja posiada prawo do nadawania stopni KYU i DAN w imieniu Fundacji Aikikai.

Najistotniejszym elementem wyróżniającym aikido z grupy popularnych sportów walki jest fakt zanegowania przez twórcę systemu, ze względów filozoficznych, jakiejkolwiek formy rywalizacji sportowej. Zatem jedyną formą prezentacji aikido są kursy oraz publiczne pokazy bez klasyfikowania zawodników. Zostało to na tyle dobitnie sformułowane przez twórcę aikido, że tzw. "sportowe aikido" , choć została podjęta próba stworzenia takiego systemu, stanowi absolutny margines światowego aikido, a w Japonii praktycznie nie występuje.

W Polsce aikido uprawiane jest od 1976 roku. Od wielu lat rozwój aikido w Polsce jest trwałym elementem rozmaitych japońskich programów rządowych, z których finansowane są m.in. pobyty ekspertów JICA (JOCV), kursy instruktorskie i pokazy japońskich mistrzów, wizyty przedstawicieli Fundacji Aikikai w Polsce. Programy te koordynuje Ambasada Japonii w Warszawie, a jej partnerem po stronie polskiej jest Polska Federacja Aikido.

Tekst pochodzi ze strony internetowej Polskiej Federacji Aikido: www.aikido.org.pl

 

Copyright © 2024 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.