List Prezydenta PFA z dn. 22.01.2013 r.

Powrót do listy artykułów


Warszawa, dnia 22.01.2013 r.

 

Koleżanki i koledzy,

zaczynamy 37 rok pracy szkoleniowej na rzecz rozwoju aikido w Polsce. Warto zatem podsumować 2012 rok i zastanowić się jak najlepiej wykorzystać kolejny. Rok 2012 przyniósł kilka ważnych zmian w funkcjonowaniu Polskiej Federacji Aikido. Po raz pierwszy w historii Polacy otrzymali stopień 6 Dan aikido, w tym dwóch członków naszej Rady Technicznej. Była to zmiana jakościowa, bo od tego momentu Rada Techniczna PFA uzyskała prawo do egzaminowania do stopnia 4 Dan i rekomendowania na stopień 5 Dan.

Z tych nowych nabytych uprawnień skwapliwie skorzystaliśmy. Komisja egzaminacyjna PFA przeprowadziła egzaminy na 4 Dan, a Rada Techniczna skutecznie zarekomendowała instruktora PFA na stopień 5 Dan.

We wrześniu 2012 roku odbył się w Tokio 11 Kongres Międzynarodowej Federacji Aikido (IAF), na którym miałem zaszczyt reprezentować wszystkich polskich aikidoków spod znaku Aikikai. W międzynarodowych pokazach zorganizowanych na marginesie kongresu, wystąpiła grupa polskich aikidoków z Warszawy pod kierunkiem Romana Hoffmanna.

Pomimo naszych starań w 2012 roku, z przyczyn zdrowotnych nie odwiedził nas  sensei Hiroshi ISOYAMA, nasz wieloletni opiekun i promotor, którego staże cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród polskich aikidoków nie tylko z PFA. Odwiedziłem senseia w Iwama i choć czuje się względnie dobrze to niestety musimy liczyć się z tym, że szanse na jego regularne wizyty w Polsce są niewielkie. Pozostaje do naszej dyspozycji na miejscu w Iwama Dojo, które to magiczne miejsce stało się tematem kalendarza PFA na 2013 rok. 

Niestety w 2012 roku odeszli od nas Marian Górka, który przez wiele lat działał w strukturach naszej organizacji oraz Hans Gauffin przyjaciel i nauczyciel, który towarzyszył polskiemu aikido od 1979 roku. Będziemy o nich pamiętać.

W ubiegłym roku kluby prowadziły bardzo aktywną działalność szkoleniową organizując imponującą serię staży klubowych. To naprawdę wspaniała praca i znakomicie zorganizowane imprezy. Do najważniejszych należy zaliczyć staże z takimi nauczycielami jak te prowadzone przez senseiów Inagaki, Seki, Shimamoto, Tissier i Horii. Chociaż były to staże klubowe, prezentowały sobą najwyższy poziom federacyjny. Każdy z nich mógłby śmiało pretendować do formuły stażu federacyjnego.

Te doświadczenia skłaniają mnie do wniosku, że tej rangi staże klubowe mogą znakomicie wypełniać rolę staży federacyjnych. Dlatego Rada Techniczna nie wyznaczyła na 2013 rok stażu federacyjnego, ale bardzo mi zależy, aby tak właśnie traktować zapowiedziane na 2013 rok ważne staże z najwybitniejszymi nauczycielami odwiedzającymi Polskę:

- Shigemi Inagaki 8 dan, 23-24 marca 2013 r. w Złotowie,

- Shoji Seki 7 dan, 03-05 maja w Starej Wsi,

- Christian Tissier 7 dan, 05-06 października w Suchym Lesie,

- Katsuyuki Shimamoto 8 dan, 12-13 października w Warszawie.

Chciałbym, aby udział w nich był maksymalnie liczny i byśmy na tych właśnie stażach pokazywali naszym zagranicznym gościom jak różnorodna i silna jest PFA.

W połowie roku, w sobotę 1 czerwca spotkamy się we Włocławku w gronie zaawansowanych aikidoków na kolejnym, już trzecim Krajowym Stażu Technicznym. Koncepcja KST jest wciąż dyskutowana w naszym środowisku, otrzymałem wiele pozytywnych opinii, ale są też i krytyczne. Wszystkie one posłużą mi za wskazówki do opracowania programu naszego kolejnego spotkania. Bardzo liczę na obecność i udział wszystkich członków Rady Technicznej oraz Shidoin i Fukushidoin PFA.

Z dużą satysfakcją odnotowuję, że pomimo ograniczonych budżetów, kluby naszej federacji działają i rozwijają się w wielu miejscach Polski. Nie ulega wątpliwości, że PFA dysponuje największą i najlepiej przygotowaną kadrą instruktorską. To nasza metoda na trudne czasy. Każdy, kto chce rzetelnie, bezpiecznie i w miłym towarzystwie ćwiczyć aikido z pewnością trafi do naszych klubów. Wysoka marka instruktorów PFA to wasza zasługa i wspólna wartość, którą trzeba cenić, pielęgnować i promować.

Jestem pewien, że w 2013 roku odnajdziemy nowe inspiracje aikido, dołączą do nas kolejni instruktorzy i kluby, a każdy z ćwiczących będzie z zapałem odkrywał tajemnice technik aikido i uzyskiwał coraz wyższe stopnie uczniowskie i mistrzowskie.

Do siego roku 2013. 

Jerzy Pomianowski

Prezydent

Polskiej Federacji Aikido”

Copyright © 2019 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.