Paweł Zdunowski 6 dan

Urodzony 8 stycznia 1971 roku w Warszawie.
Z wykształcenia inżynier ochrony środowiska.
Sztukami walki zajmuje się od 1986 roku.

Rozwój własny w Aikido:

Jego fascynacja Aikido rozpoczęła się od spotkania z pierwszymi artykułami Marka Woźniaka, zamieszczanymi w 1985 i 1986 roku w gazecie "Świat Młodych". Z obecnej perspektywy okazuje się, że zainteresowanie 15-latka pięknem, finezją oraz walorami obronnymi Aikido, przerodziło się w życiową pasję i zawód.

W tamtych czasach znalezienie w Warszawie sekcji Aikido nie było łatwe. Udało się to dopiero w 1991 roku, gdy od pięciu lat ćwiczył już regularnie Wing Tsun kung fu, włączając w program swojego treningu Tai Chi, Shaolin kung fu oraz Karate-do Shotokan.

Gdy na początku października zobaczył plakat Warszawskiego Stowarzyszenia Aikido Aikikai, marzenia sprzed 5 lat skierowały go do siedziby AZS UW, gdzie w ciągu kilku dni zapisało się ponad 300 osób! Od tego momentu treningi pozostałych sztuk walki przyjęły charakter uzupełniający.

Klub prowadził wtedy Jerzy Pomianowski (wówczas 2 dan - obecnie 6 dan, Shihan Aikikai, Prezydent PFA), który do chwili obecnej, mentalnie pozostaje nauczycielem Pawła w Europie.

Od początku swoich treningów Paweł Zdunowski bierze aktywny udział w wielu stażach Aikido w Polsce i poza jej granicami, do czego zachęca również swoich uczniów.

W roku 2001, dzięki zachęcie i pomocy ze strony Jerzego Pomianowskiego (w tamtym okresie ambasadora RP w Japonii) po raz pierwszy poleciał na dwa tygodnie do Japonii. Uczestniczył tam w treningach Aikido w Hombu Dojo pod kierunkiem Doshu Moriteru Ueshiba oraz wielu shihanów, a także w Shiseikan Dojo w Świątyni Meiji u sensei Minoru Inaba. Był to przełomowy moment jego rozwoju w Aikido. Wizyty i treningi pod okiem doświadczonych nauczycieli w Japonii stały się regularne. W latach 2001-2024 odwiedził Japonię ponad 20 razy.

Podczas dwuletniej współpracy z wolontariuszem JICA - Ryota Kinoshita (wówczas 3 dan - obecnie 5 dan) w latach 2005-2007, zorganizował dwa jesienne staże w Polsce z jego nauczycielem - Katsuyuki Shimamoto shihan (8 dan) z Osaki. Kontakt przerodził się we współpracę szkoleniową.

Współpraca z shihanem Shimamoto rozwinęła się i zaowocowała kolejnymi regularnymi stażami w Polsce i wizytami Pawła oraz grup z Polski w Toyonaka Shosenji Dojo w Osace. 

Egzaminy na stopnie mistrzowskie:

 • 1 dan - 1998 rok, u shihana Tsuruzo Miyamoto (7 dan) w Gorzowie Wlkp.
 • 2 dan - 2000 rok, u shihana Minoru Kanetsuka (7 dan) w Opolu
 • 3 dan - 2004 rok, u shihana Christiana Tissier (7 dan) w Hamburgu
 • 4 dan - 2008 rok, u shihana Katsuyuki Shimamoto (8 dan) w Osace
 • 5 dan - 2014 rok, nadany z rekomendacji shihana Katsuyuki Shimamoto (8 dan)
 • 6 dan - 2021 rok, nadany z rekomendacji shihana Katsuyuki Shimamoto (8 dan)

 

Funkcje we Władzach PFA:

 • 2004-2007          - Członek Komisji Rewizyjnej PFA
 • 2007-2015          - Skarbnik PFA
 • 2015-2020          - Prezes Zarządu PFA
 • 2016-obecnie      - Członek Rady Technicznej PFA
 • 2020-obecnie      - Sekretarz Generalny PFA

 

Praca instruktorska:

Paweł Zdunowski zajmuje się Aikido zawodowo, prowadząc codzienne treningi na terenie Warszawy, obozy Aikido oraz staże szkoleniowe w różnych miastach Polski, Holandii, Belgii i Niemiec.

Jego praktyka instruktorska rozpoczęła się w październiku 1995 roku w Warszawskim Stowarzyszeniu Aikido Aikikai, gdzie prowadził regularnie treningi do października 2005 roku. Przez kilka lat sprawował również funkcję członka Rady Programowej WSAA.

W lutym 2003 roku otrzymał tytuł instruktorski Fukushidoin, a w marcu 2009 - Shidoin Polskiej Federacji Aikido.
W marcu 2010 roku został powołany w skład Stałej Komisji Egzaminacyjnej Dan PFA, a w marcu 2016 roku w poczet Rady Technicznej PFA. 

W maju 2004 roku został głównym instruktorem Uczelnianego Klubu Aikido przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie.

10 października 2005 roku założył własny klub Aikido (Warszawski Klub Aikido Aikikai - Paweł Zdunowski).

W latach 2005-2007 z ramienia PJWSTK oraz PFA we współpracy z Japońską Agencją Współpracy Międzynarodowej (JICA), koordynował pracę japońskiego wolontariusza w Polsce - Ryota Kinoshita (3 dan), prowadzącego regularne zajęcia w U.K. Aikido PJWSTK.

Prowadzi zajęcia oraz sprawuje opiekę techniczną nad klubami PFA:

- Warszawski Klub Aikido Aikikai
- Uczelniany Klub Aikido PJATK (Dawne PJWSTK)
- Kołobrzeski Klub Aikido KAIGAN DOJO
- Elbląska Szkoła Aikido RONIN
- Uczelniane Stowarzyszenie Aikido Politechniki Gdańskiej
- Klub Aikido Jodan Warszawa
- Klub Aikido Samuraj Bełchatów

 

Dodatkowe doświadczenie w pracy dydaktycznej:

 • 1990-1991 - Instruktor ZHP w Hufcu Warszawa-Wola
 • 1991-1997 - Praca dla TPD Warszawa w charakterze wychowawcy dzieci z rodzin z uzależnieniem alkoholowym

 

Zainteresowania:

Turystyka górska, kultura Japonii i parę innych...

 
 
Kontakt e-mail:sensei@aikikai.com.pl

Copyright © 2024 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.