Aikido dla Dzieci

Aikido jest defensywną sztuką walki, co oznacza że składa się wyłącznie z technik obronnych. Uderzenia, kopnięcia i inne formy ataku służą wyłącznie doskonaleniu umiejętności samoobrony.

Według zasad Aikido, napastnik nie jest wrogiem. Podczas treningów ćwiczymy z partnerem, a nie z przeciwnikiem. Celem technik nie jest zwycięstwo, lecz bezpieczne wyjście z opresji. Nie ma tu przegranych. Aikido opiera się na zgraniu w czasie techniki obronnej z atakiem. Jest to jeden z warunków potrzebnych do wykorzystania siły atakującego. W Aikido uczymy w tym celu technik zejść z linii ataku, dźwigni, rzutów i obaleń.

Aikido, jako sztuka walki bez agresji, jest doskonałą bazą do tworzenia treningu dla dzieci. Techniki wprowadzane podczas treningu są tak dobrane, aby dzieci w sposób właściwy i bezpieczny mogły nauczyć się zasad samoobrony. Ze względów rozwojowych w młodszych grupach nie stosuje się dźwigni na stawy i mocnych rzutów. W zależności od grupy wiekowej, podczas treningu wprowadza się optymalną ilość zabaw i gier ruchowych, które pozwalają urozmaicić trening. Gry i zabawy ruchowe w radosnej atmosferze uczą przestrzegania zasad, norm i współdziałania w grupie. Ćwiczenia są tak dobierane, aby w sposób równomierny wpływały na rozwój fizyczny dziecka. Dziecko rozwija takie cechy fizyczne jak szybkość, siłę, wytrzymałość, gibkość i zwinność.

Aikido uczymy się indywidualnie, w parach, trójkach lub liczniejszych grupach. Dzięki temu mamy możliwość poznawania siebie i innych. Poznajemy swoje mocne i słabe strony, uczymy się współdziałać z rówieśnikami  oraz rozwiązywać konflikty bez użycia pięści. Wspólne ćwiczenia są doskonałą weryfikacją własnej wiedzy. Dzieci bardzo szybko zaczynają rozumieć, że dzięki własnej pracy będą w stanie rozwijać się zarówno w Aikido jak i w innych kierunkach.

Na treningach dużo uwagi skupiamy na wykonywaniu przewrotów. Jest to umiejętność niezbędna do dalszego bezpiecznego poznawania Aikido. Sala do ćwiczeń wyposażona jest w matę i dodatkowo w miękkie materace gimnastyczne, dzięki czemu dzieci czują się pewnie i bezpiecznie. Atmosfera i zasady panujące podczas treningu pozwalają na bezpieczne zdobywanie nowych umiejętności.

W klubie w zależności od miejsca, dzieci ćwiczą w dwóch grupach wiekowych: 6-8 i 9-12 lat. Dodatkowo istnieje grupa młodzieżowa, gdzie forma treningów jest zbliżona do grup dorosłych, lecz dobór technik jest zoptymalizowany do warunków rozwojowych i fizycznych uczestników. Najwięcej chętnych przybywa w pierwszych miesiącach roku szkolnego, lecz zapisać dziecko można przez cały rok. W związku z ograniczoną ilością miejsc, przed przyjściem na pierwsze zajęcia bardzo prosimy o kontakt i upewnienie się czy są wolne miejsca.

Odpowiedni strój dla osób, które zaczynają przygodę z Aikido to spodnie dresowe i koszulka z rękawem zakrywającym łokcie oraz klapki. W późniejszym czasie dzieci ubierają keikogi - specjalny strój do sztuk walki. Przed wejściem na trening należy zdjąć wszelkie ozdoby, łańcuszki, kolczyki, zegarki, bransoletki itp.

Dokumenty potrzebne do zapisania dziecka na treningi: oświadczenie rodzica, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań. Należy się również zapoznać z regulaminem.

Grafik i cennik zajęć znajdą Państwo w tym miejscu.

                                                                                                    Zapraszamy na treningi!

Copyright © 2023 Warszawski Klub Aikido Aikikai Paweł Zdunowski, wszystkie prawa zastrzeżone.